Vertetrek
Poraďte kam vyrazit za obratlovci. Přihlašte se, či registrujte na webu Vertebratus.cz a vkládejte zde vlastní články z Vašich cest spolu s doporučeními co určitě navštívit a čemu je lepší se vyhnout. A co zvířata? Které druhy a kdy jste tam viděli??
Další zkouška |
Číst dál |
![]() ![]() |
![]() |
![]() |
Těžba písku, či štěrkopísku má historii v raném středověku, kdy byl písek v tzv. písnících těžen pouze v malých objemech a ručně. Vznik těchto písníků zřejmě umožnil šíření břehule říční, která je nejtypičtějším obyvatelem pískoven i v současné době. Svého vrcholu dosáhla těžba štěrkopísku v osmdesátých letech, kdy již však intenzita těžby dosahovala takových rozměrů, že byly ničeny cenné lokality vzácných druhů rostlin i živočichů. Tomu se podařilo částečně zabránit až začátkem devadesátých let, kdy byla, kromě jiného, zpřísněna legislativa1.
Pískovny po vytěžení bývají rekultivovány, a to buď technickým, nebo přírodě blízkým způsobem. Technické rekultivace zahrnují zemědělskou rekultivaci na ornou půdu nebo na louky a pastviny, lesnickou rekultivaci, jejímž výsledkem jsou však většinou borové monokultury a hydrickou rekultivaci, která mění vytěžený prostor v hluboká a málo oživená antropogenní jezera. Zemědělská i lesnická rekultivace je často podpořena navezením vrstvy
zeminy, což vede k likvidaci vzácných společenstev typických pro písčiny.